X
تبلیغات
رایتل


  

صنایع هوایی-فضایی Reaction Engines انگلستان در حال ساخت هواپیمایی است که دور دنیا را تنها در 4 ساعت می‌پیماید و با آن حتی به فضا نیز، می‌توان سفر کرد و این امر به لطف تکنولوژی جدید Precooler مهیا شده است. بنابر اظهارات "آلن باند" (Alan Bond)، کارشناس ارشد Reaction Engines، با استفاده از این تکنولوژی، هوای ورودی به موتور جت در 0.01 ثانیه 1000 درجه سلسیوس خنک‌تر شده و همین امر قدرت بیشتری را برای موتور فراهم می‌آورد. باند در ادامه سخنان خود افزود: "قدرت بیشتر=سرعت بیشتر. بدین ترتیب این هواپیما می‌تواند با سرعت 5 ماخ (5 برابر سرعت صوت) پرواز کند".

این تکنولوژی پیشرفته، یک سیستم خنک‌کننده متشکل از چند لوله مارپیچ باریک است. گاز هلیوم فشرده موجود در این لوله‌ها، دمای هوا ورودی به موتور جت را تا 150- درجه سانتیگراد کاهش می‌دهد. در شرایط عادی، این امر سبب انجماد رطوبت موجود در هوا و تشکیل بلورهای یخ در موتور می‌شود؛ این کمپانی به منظور جلوگیری از تشکیل بلورهای یخ، روشی را طراحی کرده که جزئیات آن را منتشر نساخته است. کمپانی Reaction Engines امیدوار است با استفاده از این تکنولوژی، یک هواپیمای پر سرعت با ظرفیت 300 مسافر طراحی کند.

طول این هواپیمای موشک‌نما، با نام Skylon، هشتاد و چهار متر است و تیک آف (Take Off) و فرود آن، همانند هواپیماهای معمولی، به صورت افقی انجام می‌شود. علاوه بر هزینه ساخت 1.1 میلیارد دلاری هر عدد Skylon، نداشتن پنجره بزرگترین نقطه ضعف این هواپیما-فضاپیما به شمار می‌رود. کمپانی سازنده در حال بررسی و آزمایش سیستم خنک‌کننده است. بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده، پرواز آزمایشی Skylon در سال 2019 انجام می‌شود.


نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :