طرح ساخت و تعبیه کیسه هوا برای عابرین پیاده در خودروها، اولین بار توسط شرکت ولوو مطرح شد، حالا این طرح به مرحله تولید رسیده و در جدیدترین هاچ‎بک این شرکت با نام ولوو V40 که به بازار استرالیا راه پیدا کرده، از این فناوری استفاده شده است.


سنسورهای تعبیه شده در سپر جلو، برخورد خودرو و عابر پیاده (شامل کودکان هم می‎شود) را ثبت می‎کنند، آن هم قبل از اینکه یک نیروی انفجاری کاپوت ماشین را برای منحرف کردن عابرپیاده از برخورد با شیشه جلو بالاتر آورد و همزمان یک کیسه هوا به‎منظور کم کردن شدت برخورد عابر با موتور و شیشه جلو باز شود. ولوو V40 موفق به کسب پنج ستاره ایمنی Euro NCAP شده است.
زمانی که کیسه هوا پر می‎شود، عابرپیاده را در برابر برخورد با ستون‎های اصلی، یک سوم شیشیه جلو، و برف‎پاکن‎های حفظ می‎کند. تمامی این واکنش‎ها و فعال شدن‎ها در کسری از ثانیه و در چند صدم ثانیه اتفاق می‎افتد.
تکنولووژی کیسه هوای عابرپیاده در سرعت بین 20 تا 30 کیلومتر در ساعت فعال است، این درحالی است که عمده تصادفات با عابرین پیاده در سرعت 40 کیلومتر در ساعت اتفاق می‎افتد.
در اروپا 14 درصد آمار تلفات مربوط به عابرین پیاده است. این رقم در آمریکا 12 درصد و در چین به 25 درصد می‎رسد. در کشور استرالیا 15 تا 20 درصد آمار مرگ و میر تمامی سوانح جاده‎ای مریوط به برخورد با عابرین است؛ از این میزان، بیش از 80 درصد به صدمات جدی و مرگ عابرینی منجر شده که قصد رد شدن از خیابان را داشتند.

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :